Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Pożyczki na rozwój turystyki już dostępne dla MŚP. Sprawdź, gdzie uzyskasz wsparcie

Od 26 lutego regionalni partnerzy finansujący rozpoczynają przyjmowanie wniosków o pożyczkę na rozwój turystyki. Pozyskane środki firmy przeznaczą na inwestycje w rozwój m.in. pensjonatów, restauracji, parków linowych czy wypożyczalni kajaków. Maksymalna kwota pożyczki może wynieść nawet 1 milion złotych. Od 26 lutego regionalni partnerzy finansujący rozpoczynają przyjmowanie wniosków o pożyczkę na rozwój turystyki. Pozyskane środki firmy przeznaczą na inwestycje w rozwój m.in. pensjonatów, restauracji, parków linowych czy wypożyczalni kajaków. Maksymalna kwota pożyczki może wynieść nawet 1 milion złotych. 

pozyczki_cover

 

Pożyczki na rozwój turystyki to pieniądze unijne z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Budżet zarezerwowany na ten cel w programie to 100 mln euro. Z uwagi na odnawialny charakter (spłaty pożyczek), suma ta może wzrosnąć do 2029 r.

Pożyczka dopasowana do branży turystycznej

Pożyczka skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży turystycznej. Warunkiem otrzymania pożyczki jest ulokowanie planowanej inwestycji na obszarze Polski Wschodniej (woj. lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz mazowieckie – bez Warszawy i otaczających ją powiatów).

Wnioskujący mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości do 1 mln zł. Maksymalny okres spłaty to 7 lat (84 miesiące), z możliwą karencją w spłacie do 12 miesięcy. Wysokość oraz terminy spłat rat mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na korzystniejsze niż rynkowe oprocentowanie pożyczki, które jest stałe w całym okresie jej obowiązywania, a także na brak opłat i prowizji za jej udzielenie i obsługę. Co istotne, jeden przedsiębiorca może zawnioskować nawet o dwie pożyczki.

Na jeszcze korzystniejsze warunki pożyczki mogą liczyć przedsiębiorcy planujący realizację inwestycji komplementarnej do produktów turystycznych objętych wsparciem priorytetu V FEPW i/lub prowadzący działalność nie dłużej niż 3 lata.

Pieniądze będzie można przeznaczyć np. na rozbudowę pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wielu innych przedsięwzięć wpisujących się w szeroko rozumianą branżę turystyczną.

Do kogo po pożyczkę

Pożyczki będą udzielane przez partnerów finansujących, wybranych przez BGK w drodze konkurencyjnej procedury. Co ważne, partnerzy finansujący pomogą MSP także wypełnić wniosek o pożyczkę, a za jej udzielenie nie będą pobierane żadne prowizje ani opłaty. Pożyczki będą udzielane przez: 

  • w woj. lubelskim: Konsorcjum: Lubelska Fundacja Rozwoju (LFR) i Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego (BARR S.A.)
  • w woj. podkarpackim: Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A.
  • w woj. podlaskim: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego
  • w woj. świętokrzyskim: Świętokrzyski Fundusz Rozwoju sp. z o.o.
  • w woj. warmińsko-mazurskim: Konsorcjum: SCREP, DAR S.A., FRR Łukta, FWPR, NFR Nida
  • w woj. mazowieckim (bez Warszawy i otaczających ją powiatów): Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa

Więcej informacji na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) to kontynuacja wsparcia rozwoju wschodnich województw naszego kraju: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz regionalnej części województwa mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Program jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i służy utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej. Z programu dofinansowywane są inwestycje w małych i średnich firmach, projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwojem zeroemisyjnej mobilności miejskiej, ochroną bioróżnorodności, rozwojem inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększaniem dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwojem zrównoważonej turystyki. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wynosi 12 mld 428 mln zł.